Lausunto oikeusministeriön työryhmämietinnöstä Syyttäjälaitoksen hallintoa koskevat säädökset (13.5.2009)

Lausuntonaan oikeusministeriön työryhmämietintöön Syyttäjälaitoksen hallintoa koskevat säädökset Suomen Lakimiesliitto esittää seuraavaa:

Lakimiesliitto pitää kannatettavana, että useaan eri lakiin sisältyvät säännökset syyttäjälaitoksen hallinnosta ja organisaatiosta kootaan yhteen säädökseen johdonmukaiseksi kokonaisuudeksi.

Syyttäjän toimivallan ulottaminen koko maahan

Lakimiesliitto muistuttaa, että eduskunnan lakivaliokunta on kihlakunnansyyttäjälakia koskevassa mietinnössään LaVM 19/2006 vp vastustanut sitä, että syyttäjien toimivalta osassakaan rikosasioita ulotettaisiin koko maahan. Lakivaliokunta kiinnitti muun muassa huomiota siihen, että säännös oli sen tarkoitukseen nähden erittäin avoin. Lakimiesliitto katsoo, että lakivaliokunnan kanta on edelleen perusteltu.

Lakimiesliitto ei ole havainnut, että nykyisessä syyttäjien toimivaltaa koskevassa järjestelmässä olisi merkittäviä ongelmia, jotka tulisi ratkaista syyttäjien toimivallan laajentamisella valtakunnalliseksi. Valtakunnansyyttäjän antama syytemääräys ei ole Lakimiesliiton mielestä niin raskaasti toteutettavissa oleva toimenpide, etteikö nykyiselläkin järjestelmällä pystytä riittävän joustavasti hoitamaan tilanteita, joissa syyttäjän käsiteltävänä oleva rikosasia ulottuu useamman syyttäjänviraston alueelle. Lakimiesliitto ei siis näe selkeää tarvetta lainsäädännön uudistamiselle siten, että syyttäjien toimivalta ulotettaisiin koko maahan. Riskinä syyttäjien toimivaltuuksien valtakunnallistamisessa on myös, että syyttäjänvirastojen nykyisellään selkeä vastuu alueensa rikosasioista muuttuisi epämääräisemmäksi.

Erikois- ja avainsyyttäjätehtävät ja niiden määräaikaisuus

Erikois- ja avainsyyttäjätehtävien kaltaisissa tehtävissä vakituisina talousrikossyyttäjinä on syyttäjiä työskennellyt jo noin kymmenen vuoden ajan ja vakituisissa huumausaine- ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen painottuvissa viroissa hieman vähemmän aikaa. Molempien esimerkkitapausten osalta on selkeästi voitu huomata, että tarve tämänkaltaisten asiakokonaisuuksien spesialisteille on pysyvä. Varsinkin kun tiedetään julkisuudessa näkyvästi (esim. Helsingin Sanomat 8.5. pääkirjoitus) esiin tuodut syyttäjälaitoksen resurssiongelmat, on erittäin tärkeää, että määräaikaisten tehtävien määrää ei lisätä vakinaisiin nähden, vaan lisääntyvään työvoimatarpeeseen vastataan uusien vakinaisten virkojen perustamisella.

Kunnioittavasti,

SUOMEN LAKIMIESLIITTO – FINLANDS JURISTFÖRBUND RY

Jorma Tilander
Toiminnanjohtaja

Intranet