Jäsenyhdistysten yhteystiedot

SUOMEN LAKIMIESLIITON JÄSENYHDISTYKSET

Aluehallinnon lakimiehet ry. (1953) Pj Oikeusturvayksikön päällikkö Päivi Lahtinen. - Vpj Lakimies Olli Miettinen. - Siht Ylitark Asta Sark, asta.sark@avi.fi.

Auktorisoidut Lakimiehet – Auktoriserade Jurister – Authorized Attorneys at Law (2015) Pj Petteri Snell, psnell@psnell.fi. - Vpj Hannu Haukanhovi, hannu@haukanhovi.fi. - Siht Timo Riissanen, hallitus@alaki.fi.

Hallintolakimiehet - Förvaltningsjurister r.y. (1962)  Pj Pekka Liesivuori, pekka.liesivuori@okv.fi. - Siht Olli Niemi, olli.niemi@lakimiesliitto.fi.

Hallinto-oikeustuomarit ry Pj HaOT Jaana Hemminki. - Vpj HaOT Hanna Piitulainen. - Siht HaO esitt Niina Ristolainen, niina.ristolainen@oikeus.fi.

Julkiset oikeusavustajat r.y. (1973) Pj JulkOikAv, VT Tommi Parviainen, puh. 050 563 1249. - Vpj JulkOikAv, VT, AA Anssi Kyllönen, puh. 029 566 0920. - Siht JulkOikAv Aarni Viitala, puh. 029 566 0138.

Juridiska Föreningen i Finland r.f. - Suomen Lainopillinen yhdistys r.y. Ordf  Prof Niklas Bruun. - Viceordf UppHovRR Viveca Still. - Sekr JuM Niklas Suni, tfn 020 713 3208.

Korkeimpien oikeuksien tuomarien yhdistys r.y. (1942) Pj OikN Vesa-Pekka Nuotio. - Vpj OikN Mika Ilveskero. - Siht OikN Kari Tornikoski, kari.tornikoski@oikeus.fi.

Korkeimpien oikeuksien virkamiehet r.y. (1945) Pj OikSiht Minna Heikinsalmi.  - Vpj EsittN Marja-Liisa Judström. - Siht OikSiht Camilla Servo, camilla.servo@oikeus.fi.

Käräjäoikeustuomarit - Tingsrättsdomarna r.y. (1990) Pj KäT Veera Kankaanrinta. - Vpj KäT Johanna Helminen. - Siht KäT Jari Rönkkö, puh. 029 564 8811.

Naisjuristit - Kvinnliga Jurister r.y. (1945) Pj Satu Kaskinen. - Vpj Elina Ferm. - Siht Emma Stavén, info@naisjuristit.org. www.naisjuristit.org

Nuoret Lakimiehet ry - Unga Jurister rf (1938)  Pj OTM, VT Lars Lindeman, puheenjohtaja@nuoretlakimiehet.fi. - Vpj Beata-Maria Pippingsköld, bea.pippingskold@nuoretlakimiehet.fi. - Pääsiht. Heini Wiik-Blåfield, paasihteeri@nuoretlakimiehet.fi.  www.nuoretlakimiehet.fi

Pankkilakimiehet - Bankjurister r.y. (1965) Pj Hallintojohtaja Tiina Karjalainen, tiina.karjalainen@saastopankki.fi. - Siht Senior Legal Counsel Eira Ketola, eira.ketola@nordea.com.

Poliisilakimiehet r.y. (1975) Pj Lehtori, VT Janne Ylijärvi, puh. 029 548 3393. -  Vpj Ylikomisario, VT Jyrki Pelkonen, puh. 029 541 6043. - Siht Rikosylikomisario, VT Kari Pakanen, kari.pakanen@poliisi.fi, puh. 029 546 5801.

Rahoitusyhtiöiden lakimiehet r.y. (1985) Pj Päälakim Juha Söderholm, puh. 09 133 71 - Vpj Lakim Juha Virtanen.

Sotilaslakimiehet - Militärjurister ry. (1957) Pj Sotilaslakimies Jouko Lehti, jouko.lehti@mil.fi. - Vpj Sotilaslakimies Antti Lehmusjärvi, antti.lehmusjarvi@mil.fi. - Siht  Sotilaslakimies Teemu Ahola,  teemu.ahola@mil.fi.

Suomalainen Lakimiesyhdistys ry (1898, 1906) Pj Prof Jukka Mähönen. - Siht OTT Teemu Juutilainen. Toimisto: Kasarmikatu 23 A 17, 00130 Helsinki, puh.09 612 0300, toimisto@lakimiesyhdistys.fi. www.lakimiesyhdistys.fi

Suomen Asianajajaliitto – Finlands Advokatförbund (1919, 1959) Pj AA, VT, KTM Jarkko Ruohola. - Vpj AA, VT Hanna Räihä-Mäntyharju, Pääsiht VT Minna Melender. - Toimisto: Simonkatu 12 B, 00100 Helsinki, info@asianajajaliitto.fi, puh. 09 686 6120.

Suomen Erityistuomarit r.y. (1989) Pj VakOT Anna Pitkänen, puh. 029 564 3200. –  Siht ma VakOT Riitta Aurelius, puh. 029 564 3200.

Suomen Henkikirjoittajayhdistys r.y. (1917) Pj HK Nuutti Pennanen, nuutti.pennanen@maistraatti.fi.

Suomen hovioikeustuomarit ry. (1943) Pj HON Tiina Isokääntä. - Vpj HON Heli Sankari. - Siht HOesitt Laura Kallioinen, puh. 029 564 0605.

Suomen Kihlakunnanvoudit r.y. - Häradsfogdarna i Finland r.f. (1934) Pj KiVouti Marikka Valjakka. - Vpj KiVouti Janne Nyman. - Siht Joht KiVouti Mika Hyötylä, puh. 029 562 7211.

Suomen Nimismiesyhdistys r.y. (1921) Pj Pollakim Vesa Nyrhinen, puh. 029 541 5723. - I Vpj KiS Heikki Lehto, puh. 010 362 5040. - II Vpj KN Antero Tuomi, puh. 0500 575 735, Siht Pollakim Harri Kangas, puh. 029 541 4037.

Suomen Syyttäjäyhdistys r.y. Pj kihlakunnansyyttäjä Jukka Haavisto, puh. 029 562 1207. - Vpj pääluottamusmies Sari Aho, puh. 050 377 3464 - Siht KiS Pia Mäenpää, pia.maenpaa@oikeus.fi, puh. 029 562 7004.

Suomen Vakuutuslakimiesten Yhdistys r.y. (1931) Pj AA, VT Jussi Laasonen, puh. 050 302 1382. - Vpj Juho Koikkalainen, puh. 050 351 2333. - Siht OTM Kristian Krootila, puh. 044 399 3393. - Siht OTM Laura Vuorenpää, puh. 050 434 7880.

Suomen Verolakimiehet ry. (1967) Pj VT ylitark Petri Lehtonen, puh. 0400 373 919. - Vpj ylitark Netta Voutilainen, puh. 029 512 4117. - Siht Seija Kareinen, puh. 029 512  5061.

Työmarkkinalakimiesten yhdistys - Tyly ry (2012) Pj Lakiasianpääll Arto Helenius, arto.helenius@tyly.fi, puh. 0400 488 228. - Siht Päälakimies Timo Koskinen, timo.koskinen@tyly.fi, puh. 040 731 2387.

Yksityisalojen lakimiehet r.y. (1982) Pj OTK Juha Viertola. - Vpj AA Katriina Vierula. - Siht AA Riikka Autio, info@ykla.fi., www.ykla.fi.

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Artikla r.y. (1979) Pj Oik.yo Sohrab Känkänen, puheenjohtaja@artikla.fi. - Vpj/Siht Oik.yo Patrik Anthoni, sihteeri@artikla.fi. www.artikla.fi

Juristklubben Codex r.f. (1940) Ordf jur.stud Joonas Tolonen, ordf@codex.fi. - Viceordf/Sekr jur.stud Alexander Junell, sekr@codex.fi. www.codex.fi

Oikeustieteen ylioppilaiden yhdistys Judica r.y (2013) Pj Oik.yo Saara Penttilä, puheenjohtaja@judica.fi. - Vpj Oik.yo Petra Pynnönen, varapuheenjohtaja@judica.fi. - Siht  Oik.yo Venla-Mari Leppäniemi, sihteeri@judica.fi. www.judica.fi

Justus r.f./r.y. (1991) Pj Oik.yo Jonas Holm, puheenjohtaja@justuswasa.fi. - Vpj/tapahtumavastaava Oik.yo Anna-Lotta Castrén, . - Siht Oik.yo Mirjam Fogde, sihteeri@justuswasa.fi. ww.justuswasa.fi

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Lex r.y. (1961) Pj Oik.yo Aleksi Rautiainen, puheenjohtaja@lex.fi. - Vpj Oik.yo Krister Koskela, talous@lex.fi. - Pääsiht Oik.yo Nooa Laurikainen, paasihteeri@lex.fi. www.lex.fi

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Pykälä r.y. (1935) Pj Oik.yo Valtteri Isola, puheenjohtaja@pykala.fi. - Siht Oik.yo Tuomas Aho, sihteeri@pykala.fi. www.pykala.fi

Ämnesföreningen Stadga r.f. (1996)
Ordf Jur.stud Marcus Lyne, ordforande@stadga.fi. -  Sekr Jur.stud Rikhard Halmesmäki, sekreterare@stadga.fi. www.stadga.com