Jäsenyhdistysten yhteystiedot

SUOMEN LAKIMIESLIITON JÄSENYHDISTYKSET

Aluehallinnon lakimiehet ry. (1953) Pj Oikeusturvayksikön päällikkö Päivi Lahtinen. - Vpj Lakimies Olli Miettinen. - Siht Ylitark Asta Sark, puh. 040 560 0740.

Auktorisoidut Lakimiehet – Auktoriserade Jurister – Authorized Attorneys at Law (2015) Pj Petteri Snell, psnell@psnell.fi, puh. 0400 431 192. - Vpj Hannu Haukanhovi, hannu@haukanhovi.fi, puh. 040 522 0073. - Siht Timo Riissanen, auktorisoidut@gmail.com, puh. 045 186 9611.

Hallintolakimiehet - Förvaltningsjurister r.y. (1962)  Pj Pekka Liesivuori, pekka.liesivuori@okv.fi. - Siht Olli Niemi, olli.niemi@lakimiesliitto.fi.  Toimisto: Suomen Lakimiesliitto, Uudenmaankatu 4-6 B, 00120 Helsinki, www.hallintolakimiehet.fi

Hallinto-oikeustuomarit ry Pj HaOT Jaana Hemminki. - Vpj HaOT Hanna Piitulainen. - Siht HaO esitt Niina Karjunen, niina.karjunen@oikeus.fi.

Julkiset oikeusavustajat r.y. (1973) Pj JulkOikAv, VT Tommi Parviainen, puh. 050 563 1249. - Vpj JulkOikAv, VT, AA Anssi Kyllönen, puh. 029 566 0920. - Siht JulkOikAv Anne Koivisto, puh. 029 566 0730.

Juridiska Föreningen i Finland r.f. - Suomen Lainopillinen yhdistys r.y. Ordf  Prof Niklas Bruun. - Viceordf UppHovRR Viveca Still. - Sekr JuM Niklas Suni, tfn 020 713 3208.

Korkeimpien oikeuksien tuomarien yhdistys r.y. (1942) Pj OikN Tatu Leppänen. - Vpj OikN Outi Suviranta. - Siht OikN Lena Engstrand, puh. 029 564 0000.

Korkeimpien oikeuksien virkamiehet r.y. (1945) Pj OikSiht Minna Heikinsalmi.  - Vpj EsittN Marja-Liisa Judström. - Siht OikSiht Camilla Servo, camilla.servo@oikeus.fi.

Käräjäoikeustuomarit - Tingsrättsdomarna r.y. (1990) Pj KäT Veera Kankaanrinta. - Vpj KäT Johanna Helminen. - Siht KäT Jari Rönkkö, puh. 029 564 8811.

Naisjuristit - Kvinnliga Jurister r.y. (1945) Pj Satu Kaskinen, satu.kaskinen@naisjuristit.org. - Vpj Elina Ferm, elina.ferm@naisjuristit.org. - Siht Emma Stavén, emma.staven@naisjuristit.org. www.naisjuristit.org

Nuoret Lakimiehet ry - Unga Jurister rf (1938)  Pj OTM, VT Lars Lindeman, puheenjohtaja@nuoretlakimiehet.fi. - Vpj Beata-Maria Pippingsköld, bea.pippingskold@nuoretlakimiehet.fi. - Pääsiht. Heini Wiik-Blåfield, paasihteeri@nuoretlakimiehet.fi.  www.nuoretlakimiehet.fi

Pankkilakimiehet - Bankjurister r.y. (1965) Pj Hallintojohtaja Tiina Karjalainen, tiina.karjalainen@saastopankki.fi. - Siht Senior Legal Counsel Eira Ketola, eira.ketola@nordea.com.

Poliisilakimiehet r.y. (1975) Pj Lehtori, VT Janne Ylijärvi, puh. 029 548 3393. -  Vpj Ylikomisario, VT Jyrki Pelkonen, puh. 029 541 6043. - Siht Rikosylikomisario, VT Kari Pakanen, kari.pakanen@poliisi.fi, puh. 029 546 5801.

Rahoitusyhtiöiden lakimiehet r.y. (1985) Pj Päälakim Juha Söderholm, puh. 09 133 71 - Vpj Lakim Juha Virtanen.

Sotilaslakimiehet - Militärjurister ry. (1957) Pj Sotilaslakimies Jouko Lehti, puh. 029 950 0840. - Vpj Sotilaslakimies Antti Lehmusjärvi, puh.  029 930 1131. - Siht  Sotilaslakimies Teemu Ahola,  puh. 029 929 1161.

Suomalainen Lakimiesyhdistys ry (1898, 1906) Pj Dos Pasi Pölönen. - Vpj Prof Taina Pihlajarinne. - Siht OTT Teemu Juutilainen. Toimisto: Kasarmikatu 23 A 17, 00130 Helsinki, puh.09 612 0300, toimisto@lakimiesyhdistys.fi. www.lakimiesyhdistys.fi

Suomen Asianajajaliitto – Finlands Advokatförbund (1919, 1959) Pj AA, VT, KTM Jarkko Ruohola. - Vpj AA, VT Hanna Räihä-Mäntyharju, Pääsiht VT Minna Melender. - Toimisto: Simonkatu 12 B, 00100 Helsinki, info@asianajajaliitto.fi, puh. 09 686 6120.

Suomen Erityistuomarit r.y. (1989) Pj VakOT Anna Pitkänen, puh. 029 564 3200. –  Siht ma VakOT Riitta Aurelius, puh. 029 564 3200.

Suomen Henkikirjoittajayhdistys r.y. (1917) Pj HK Nuutti Pennanen, nuutti.pennanen@maistraatti.fi, puh. 029 553 6403.

Suomen hovioikeustuomarit ry. (1943) Pj HON Tiina Isokääntä. - Vpj HON Heli Sankari. - Siht HOesitt Laura Kallioinen, puh. 029 564 0605.

Suomen Kihlakunnanvoudit r.y. - Häradsfogdarna i Finland r.f. (1934) Pj KiVouti Marikka Valjakka. - Vpj KiVouti Janne Nyman. - Siht Joht KiVouti Mika Hyötylä, puh. 029 562 7211.

Suomen Nimismiesyhdistys r.y. (1921) Pj Pollakim Vesa Nyrhinen, puh. 029 541 5723. - I Vpj KiS Heikki Lehto, puh. 010 362 5040. - II Vpj KN Antero Tuomi, puh. 0500 575 735, Siht Pollakim Harri Kangas, puh. 029 541 4037.

Suomen Syyttäjäyhdistys r.y. Pj kihlakunnansyyttäjä Jukka Haavisto, puh. 050 527 6580. - Siht KiS Pia Mäenpää, puh. 029 562 7004, 050 522 9719.

Suomen Vakuutuslakimiesten Yhdistys r.y. (1931) Pj AA, VT Jussi Laasonen, puh. 050 302 1382. - Vpj Juho Koikkalainen, puh. 050 351 2333. - Siht OTM Kristian Krootila, puh. 044 399 3393. - Siht OTM Laura Vuorenpää, puh. 050 434 7880.

Suomen Verolakimiehet ry. (1967) Pj VT ylitark Petri Lehtonen, puh. 0400 373 919. - Vpj ylitark Netta Voutilainen, puh. 029 512 4117. - Siht Seija Kareinen, puh. 029 512  5061.

Työmarkkinalakimiesten yhdistys - Tyly ry (2012) Pj Lakiasianpääll Arto Helenius, arto.helenius@tyly.fi, puh. 0400 488 228. - Siht Päälakimies Timo Koskinen, timo.koskinen@tyly.fi, puh. 040 731 2387.

Yksityisalojen lakimiehet r.y. (1982) Pj AA Matleena Engblom, puh. 050 359 9823. - Vpj AA Katriina Vierula, puh. 0400 609 719. - Siht AA Riikka Autio, puh. 050 344 6582. info@ykla.fi., www.ykla.fi.

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Artikla r.y. (1979) Pj Oik.yo Emilia Haapalainen. - Vpj Oik.yo Eemil Nuuttila. Siht Oik.yo Veera Tenhunen. Toimisto: avoinna ma-to 12-14, Yliopistonkatu 8, 96300 Rovaniemi. www.artikla.fi

Juristklubben Codex r.f. (1940) Ordf jur.stud Claes Backström. - Viceordf jur.stud Joonas Tolonen. - Sekr jur.stud Karolina Sinivuori. Albertsgatan 29 B, 00180 Helsingfors. www.codex.fi

Oikeustieteen ylioppilaiden yhdistys Judica r.y (2013) Pj Oik.yo Roosa Eskola, puheenjohtaja@judica.fi. - Vpj Oik.yo Annika Härkki. - Siht  Oik.yo Hetaliisa Nurmi. Oikeustieteet/Judica ry, Itä-Suomen yliopisto, PL 111, 80101 Joensuu. www.judica.fi

Justus r.f./r.y. (1991) Pj Oik.yo Markus Petman. - Vpj/opintovastaava Oik.yo Toni Tähtinen. - Siht Oik.yo Jenny Loikas.  Käyntios: Pitkäkatu 28-30, Tammipiha, 4 krs, 65100 Vaasa. Postios: PL 1010, 65101 Vaasa. www.justuswasa.fi

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Lex r.y. (1961) Pj Oik.yo Krista Alanen. - Vpj Oik.yo Kiira Laine. - Pääsiht Oik.yo Aleksi Rautiainen. Toimisto avoinna ti-to klo 12-16. Yo-talo B, 1. kerros 20500 Turku. www.lex.fi

Oikeustieteen Ylioppilaiden Yhdistys Pykälä r.y. (1935) Pj/hallitus Oik.yo Joel Ilveskero. - Siht/hallitus Oik.yo Sara Aho. Toimisto: Mannerheimintie 3 B, 5 krs, 00100 Helsinki avoinna ti-to klo 11.30-16.30, puh. 09 278 5003. Kerhohuoneisto: Sörnäisten rantatie 33 B, 00580 Helsinki. www.pykala.fi.

Ämnesföreningen Stadga r.f. (1996)
Ordf Jur.stud Emilia Rosenblad. -  Viceordf Jur.Stud  Sofia Casagrande  -  Sekr Jur.stud Minni Sonck. Domvillan, Gezeliusgatan 2, 20500 Åbo, www.stadga.com.